Yeniden Trend Olan Cibinlikler ve Faydaları

Eskiden evlerde çok sık kullanılan cibinlikler, şimdilerde hızla artan doğalcılık akımı ve kimyasal karşıtı yaşam tarzı ile tekrardan revaçta. Eskilerin uçan sineklerden, küçük böceklerden korunmak amacıyla kullandıkları cibinlikler, bugünlerde renk renk kumaşları ve farklı kullanım alanları ile bir çok kişi tarafından kullanılmakta.

Bu yazımızda cibinlik konusuna biraz detaylı değinelim ve unutmuş olduğumuz bu güzel yöntemin ne kadar önemli olduğunu hatırlayalım…

Havaların ısınmaya yüz tutması ile sineklerin her türlüsü doğaya salınmaya başlıyor ve gündüzleri etkilemeyen bu minik canlılar, gece olduğunda insanda ne uyku bırakıyor nede sonrasında huzur. Özelikle kanımızı emen sivrisinekler için mücadele yöntemleri çeşitli, bunların arasında doğal yöntemler olduğu gibi likit kimyasal sivrisinek kovucularda bulunmakta. Yetişkinler için durum ile baş etmek olağan karşılansa da söz konusu yavrularımız yani çocuklarımız olunca alternatif yöntemlere başvurmak kaçınılmaz.

Sivrisineklerden ve uçan haşerelerden kurtulmanın en doğal ve pratik yollarından birisi yeni keşfedilmedi… çok eski zamanlardan beri var olan bir yöntem olan cibinlik. Eski Türkçe’de Çıbun kelimesi sinek anlamına gelir ve cibinlik te doğal olarak sineklik anlamına gelmekte. Konumuzun dikkat çeken kısmı ise Sıtma olarak bilinen hastalığın halen daha tüm dünyada en çok ölüme sebebiyet veren hastalıklar arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Üzücü ama durumu net anlatmak için biraz rakamlardan bahsedelim… 1954 yılında sıtma vakası tüm dünyada 250 milyon iken, sıtmadan ölen kişi sayısı 2.5 milyon. Günümüzde ise her yıl 300-350 milyon civarında sıtma vakası görülmekte ve her yıl 1.5 – 2.7 milyon arasında kişi sıtmadan hayatını kaybetmekte. Günümüzde yaşanan çocuk ölümlerinin sebepleri arasında sıtma başı çekmekte.

Biliyoruz, bu tür veriler biraz insanın canını sıkıyor, özellikle şu günlerde tüm dünyayı saran Korona (Corona) Virüsü salgını dalga dalga yayılmakta ve ülkemizde de ilk vakaya rastlanılması ile birlikte neredeyse bu virüsten etkilenmeyen ülke yok durumunda. Son veriler ışığında corona virüsünden ölen kişi sayısı 3000 civarlarında, corona tanısı konulup tedavi edilen kişi sayısı ise 60bin civarında, rakamlara bakacak olursak, tüm dünyada bu virüsten çok daha fazla ölüme neden olan onlarca hastalık bulunmakta lakin yayılma korkusu ve medyanın ilgisi, havaların iyice ısınasaya kadar daha süreceğine benziyor.

Konumuza dönecek olursak, şuan dünyada sıtma ile mücadele konusunda halen daha en etkili yöntem cibinlik… Evet yanlış duymadınız cibinlik… Afrika’da malaria’dan hayatını kaybedenler için özellikle Unicef bu konuda hazırladığı dökümanlarda sivrisinekler için cibinlik kullanımını önermekte.

Cibinliklerin kullanım alanları geceleri kendimizi ve çocuklarımızı korumak olduğu gibi gündüzleri de çocuklar için okuma çadırı ve ya çocuklar için oyun çadırı gibi çeşitli kullanımları mevcut.

Günümüzde cibinlik modelleri arasında oldukça renkli ve birbirinden güzel cibinlikler üretilmekte. Kız çocuklarımız için prenses yatakları hazırlamak oldukça kolay olmakta, yine erkek çocuklar için de onların sevecekleri renklerde ve desenlerde cibinlik modelleri için sitemizde ki cibinlik ürünlerimize göz atabilirsiniz.

Boşuna dememişler, ne varsa eskiler de var diye… Bir başka blog yazımızda görüşmek dileğiyle, sağlıkla ve neşeyle kalın…

Kaynaklar:

https://www.unicef.org/publications/files/malaria_rev_5296_Eng.pdf

https://www.ttb.org.tr/STED/sted0800/4.html

Leave A Reply

Navigate